Wybierając się z psem, kotem czy innym zwierzęciem domowym, w celach niehandlowych, do Wielkiej Brytanii powinniśmy sprawdzić jakie warunki musimy spełnić, aby bezpiecznie przekroczyć ze zwierzakiem granicę.
Czym w takim razie jest przemieszczanie zwierząt w celach niehadlowych i co mówią na ten temat przepisy.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 998/2003 (Dz.U.UE.L.2013.178.1).
Artykuł 3 pkt a) "przemieszczanie o charakterze niehandlowym" oznacza każde przemieszczanie, którego celem nie jest sprzedaż ani przeniesienie własności zwierzęcia domowego".
Artykuł 4 Obowiązek ogólny
Przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych spełniającego wymogi dotyczące zdrowia zwierząt określone w niniejszym rozporządzeniu nie można zabronić, ograniczać ani utrudniać ze względów dotyczących zdrowia zwierząt innych niż wynikające ze stosowania niniejszego rozporządzenia.
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U.2018.1967).
Art. 24a. [Przemieszczanie w celach niehandlowych zwierząt domowych towarzyszących podróżnym]
1. Powiatowy lekarz weterynarii przeprowadza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej kontrolę spełniania wymagań weterynaryjnych przy przemieszczaniu w celach niehandlowych zwierząt domowych towarzyszących podróżnym, które są określone w rozporządzeniu (WE) nr 998/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003 r. w sprawie wymogów dotyczących zdrowia zwierząt, stosowanych do przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym i zmieniającego dyrektywę Rady 92/65/EWG (Dz. Urz. WE L 146 z 13.06.2003, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 39, str. 75, z późn. zm.), zwanym dalej "rozporządzeniem 998/2003".
2. Powiatowy lekarz weterynarii w przypadku stwierdzenia niespełnienia wymagań określonych w rozporządzeniu 998/2003 wydaje decyzję o zastosowaniu środków przewidzianych w tym rozporządzeniu oraz nadzoruje jej wykonanie.
Od dnia 1 lutego 2020 r. do dnia 31 grudnia 2020 r. w zakresie BREXITu będzie obowiązywał tzw. „okres przejściowy”. W tym okresie wszystkie zasady dotyczące przemieszczania zwierząt domowych w celach niehandlowych takich jak psy, koty i fretki, z i do Wielkiej Brytanii musimy spełnić pewne wymogi, takie jak:
Identyfikacja. Zwierzęta muszą być prawidłowo oznakowane. Po pierwsze zwierzę powinno posiadać czip/ transponder, który identyfikuje zwierzę lub posiadać wyraźny, czytelny tatuażu (wykonany przed dniem 3 lipca 2011 r.). Transponder/ Mikroczip zachowuje informacje na temat zwierzęcia przez długi okres czasu i składa się z układu scalonego, zaprogramowanego numerem identyfikacyjnym. Taki czip założymy u weterynarza.
Szczepienia. Zwierzęta muszą posiadać ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie. W przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 12 tygodnia życia szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania, warto o tym pamiętać. W przypadku kolejnych regularnie przeprowadzanych szczepień, szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki. Data szczepienia nie może być wcześniejsza niż data wprowadzenia mikroczipu zwierzęcia!
Ilość i cel. Ilość zwierząt przemieszczających się w charakterze niehandlowym wynosi 5 sztuk. Przemieszczanie niehandlowe większej liczby zwierząt jest możliwe w przypadku: uczestnictwa w konkursach, wystawach, wydarzeniach sportowych lub w szkoleniach, wówczas przedstawiamy dowody na takie uczestnictwo. Zwierzę powinno mieć więcej niż 6 miesięcy.
Dokumenty, paszport. Zwierzęta muszą posiadać paszport UE. Paszport wystawia upoważniony lekarz weterynarii. Jeżeli zwierzę podróżuje w towarzystwie osoby niebędącej jej właścicielem niezbędne jest wystawienie przez niego pisemnego upoważnienia. Przez okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne prowadzone są rejestry lekarzy upoważnionych do wystawiania paszportów dla zwierząt domowych. Więcej na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. więcej
Profilaktyka. Wybierając się ze zwierzęciem domowym do Wielkiej Brytanii musimy go poddać profilaktyce przeciwko tasiemcom Echinococcus multilocularis. więcej
Sankcje. Nie spełnienie wymogów może spowodować odesłanie zwierzęcia do kraju przyjazdu, poddanie kwarantannie albo co gorsza w przypadku braku możliwości odesłania zwierzęcia lub gdy jego kwarantanna jest niewykonalna, poddanie go eutanazji. Podobnie w krajach EU. więcej
W przypadku przemieszczania się pomiędzy krajami UE lub z krajów spoza UE musimy posiadać ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie udokumentowane w paszporcie dla zwierząt domowych lub w świadectwie zdrowia zwierząt, jak psy, koty i fretki, aby móc przekroczyć granice UE. Więcej
Więcej na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii tutaj
Więcej na temat psów i kotów w naszych książkach prezentowanych poniżej.
Autor: Natalia Dobrowolska. Materiał chroniony prawami autorskimi.
Data publikacji: 12.02.2020.
Zdjęcie: Tran Mau Tri Tam, Wix.com All rights reserved.
Źródło: Pismo GIW - Główny Inspektorat Weterynarii pobierz
Zakazane jest publikowanie treści książki, zdjęć, rysunków, grafiki i artykułów bez zgody autora. Jeśli cytujesz fragment, nie zmieniaj jego treści i zaznacz czyje to dzieło - imię i nazwisko autora i nazwa publikacji czy książki z datą wydania, a jeśli powołujesz się na artykuł to dodatkowo dodaj link do strony.
Commentaires